Countdown zu den Spielen
0 TAGE
0 STD
0 MIN
0 SEK
19.-24. Juni 2022
Siegerehrungen

Bitte beachte: Der Zeitplan der Siegerehrungen kann sich je nach Ablauf der Wettbewerbe ändern. Die aktuellsten Informationen zu den Zeiten gibt es in der offiziellen App der Nationalen Spiele.

Roller Skating Icon.png
Roller Skating
15:15 - 30m Straight Line
15:21 - 500m Race
15:59 - 2x100m Relay

Location: Rink at Eisporthalle Charlottenburg
Athletics Icon.png
Athletics
9:55 - 200m Race
10:10 - 200m Race
11:06 - 50m Wheelchair Race
11:56 - 50m Wheelchair Race
15:00 - Standing Long Jump
15:30 - Standing Long Jump
18:15 - Softball Throw (200g)
18:58 - Softball Throw (200g)
20:00 - 5000m Race
21:00 - 10000m Race

Location: Track at Hanns-Braun-Stadion
Cycling Icon.png
Cycling
12:45 - 5k Time Trial
16:15 - 1k Time Trial

Location: Straße des 17. Juni
Equestrian Icon.png
Equestrian/Vaulting
12:30 - Level A English Equitation
15:00 - Level C(I) English Equitation

Location: Reitclub
Judo Icon.png
Judo
16:00 - Level 1 Unified Kata

Location: Tatami 1
Kayaking Icon.png
Kayaking
11:00 - K1 Tour
15:10 - K1 female prof.
15:17 - K1 male prof.
16:55 - K2 female Tour
17:03 - Relays

Location: Regattastrecke Grünau
Open Water Swimming Icon.png
Open Water Swimming
14:15 - 1000m Race

Location: Regattastrecke Grünau
Roller Skating Icon.png
Roller Skating
14:50 - 1000m Race
15:05 - 4x100m Relay

Location: Rink at Eisporthalle Charlottenburg
Swimming Icon.png
Swimming
10:10 - 4x50m Unfied Freestyle Relay
10:36 - 200m Medley
10:51 - 25m Freestlye
14:08 - 50m Backstroke
14:51 - 100m Breaststroke
15:27 - 200m Freestlye
16:03 - 25m Backstroke
16:46 - 50m Butterfly
17:01 - 100m Freestlye
18:12 - 400m Freestlye

Location: Schwimm- und Sprunghalle im Europasportpark
Athletics Icon.png
Athletics
10:15 - 4x50m Pendulum Relay
10:40 - 100m Race
11:45 - Mini Javelin
11:53 - Mini Javelin
12:50 - 100m Wheelchair Race
13:45 - Mini Javelin
14:45 - Long Jump (With Drop Zone)
15:42 - Mini Javelin
16:10 - 4x400m Unified Relay
16:32 - Long Jump (Of a bar)
16:54 - 50m Wheelchair Race
17:09 - 4x400m Unified Relay
17:31 - Pentathlon
17:46 - 75m Race
18:01 - 75m Race
18:23 - 1500m Race
18:45 - 1500m Race
18:45 - Shot Put

Location: Track at Hanns-Braun-Stadion
Badminton Icon.png
Badminton
16:45 - Unified Doubles

Location: Badminton Court 1 at Messe Berlin
Bowling Icon.png
Bowling
13:00 - Singles

Location: Bowling World Berlin
Cycling Icon.png
Cycling
12:00 - 25k Road Race
12:18 - 500m Time Trial
17:30 - 5k Time Trial
18:30 - 10k Unified Road Race

Location: Straße des 17. Juni
Equestrian Icon.png
Equestrian/Vaulting
11:30 - Level B(I) Dressage Test 2
13:30 - Level A Dressage Kl. E
16:00 - Level C(I) Dressage Test 1

Location: Reitclub
Judo Icon.png
Judo
16:00 - All Levels

Location: Tatami 1
Kayaking Icon.png
Kayaking
10:07 - K2 Uni
15:15 - K2 Tour
15:47 - C4 Uni

Location: Regattastrecke Grünau
Open Water Swimming Icon.png
Open Water Swimming
13:45 - 500m Race

Location: Regattastrecke Grünau
Powerlifting Icon.png
Powerlifting
15:00 - All Events

Location: Platform at Velodrom
Roller Skating Icon.png
Roller Skating
14:50 - 30m Slalom
14:58 - 2x200m Relay

Location: Rink at Eisporthalle Charlottenburg
Swimming Icon.png
Swimming
10:00 - 25m Breaststroke
10:57 - 4x50m Freestyle Relay
13:43 - 100m Backstroke
13:58 - 200m Breaststroke
14:13 - 25m Butterfly
14:21 - 50m Breaststroke
15:46 - 200m Backstroke
15:54 - 100m Medley
16:50 - 4x50m Freestyle Relay
18:00 - 4x50m Medley Relay

Location: Schwimm- und Sprunghalle im Europasportpark
Table Tennis Icon.png
Table Tennis
11:30 - Singles

Location: Table 1 at Eisporthalle Charlottenburg
Athletics Icon.png
Athletics
9:35 - 3000m Race
10:05 - 3000m Race
10:15 - Shot Put
11:45 - Long Jump (With Drop Zone)
13:31 - 800m Race
13:39 - 800m Race
14:08 - Long Jump (Of a bar)
14:44 - 4x100m Unified Relay
15:02 - 4x100m Relay
15:11 - 4x100m Unified Relay
15:54 - 4x400m Unified Relay
16:12 - 4x400m Relay

Location: Track at Hanns-Braun-Stadion
Badminton Icon.png
Badminton
16:45 - Singles

Location: Badminton Court 1 at Messe Berlin
SO_SportsIcon_Beach_Volleyball_Black-01.svg
Beach Volleyball
15:30 - Unified Mixed Competition

Location: Olympiapark
Bocce Icon.png
Bocce
11:00 - Singles
14:00 - Singles
17:00 - Unified Doubles

Location: Rudolf-Harbig-Halle
Bowling Icon.png
Bowling
13:00 - Mixed Doubles
13:20 - Mixed Doubles
13:40 - Unified Doubles
13:50 - Unified Doubles
14:00 - Mixed Team

Location: Bowling World Berlin
Cycling Icon.png
Cycling
11:30 - 15k Road Race
16:00 - 2k Time Trial
17:00 - 10k Unified Road Race

Location: Straße des 17. Juni
Equestrian Icon.png
Equestrian/Vaulting
10:30 - Level A Working Trail
12:30 - Level B(I) Working Trail
15:15 - Level C(I) Working Trail
17:15 - Level A Prix Caprilli
18:00 - Unified Costum Riding

Location: Reitclub
Football Icon.png
Football
16:00 - U21 7-a-side Male Competition
16:20 - Female Competition
17:00 - 7-a-side Unified Competition

Location: Football Field 1 at Maifeld
Golf Icon.png
Golf
15:30 - All Levels

Location: Golf Club Bad Saarow
Open Water Swimming Icon.png
Open Water Swimming
15:15 - 1500m Unified Race
15:31 - 1500m Unified Race

Location: Regattastrecke Grünau
Roller Skating Icon.png
Roller Skating
14:50 - 300m Race

Location: Rink at Eisporthalle Charlottenburg
Table Tennis Icon.png
Table Tennis
11:30 - Singles

Location: Table 1 at Eisporthalle Charlottenburg
Basketball Icon.png
Basketball
14:30 - Unified Male/Mixed Competition
15:10 - Male/Mixed Competition

Location: Basketball Court 1 at Messe Berlin
Bocce Icon.png
Bocce
10:30 - Team
11:00 - Singles

Location: Rudolf-Harbig-Halle
Cycling Icon.png
Cycling
11:30 - 10k Unified Road Race

Location: Straße des 17. Juni
Equestrian Icon.png
Equestrian/Vaulting
12:00 - Level C(I) Jumping
12:30 - Vaulting
13:00 - Level A Jumping
15:00 - Level B(I) Jumping

Location: Reitclub
Football Icon.png
Football
12:00 - Male/Mixed Competition

Location: Football Field 1 at Maifeld
Handball Icon.png
Handball
13:20 - Female Competition
13:40 - Unified Male/Mixed Competition
14:20 - Male/Mixed Competition

Location: Horst-Korber-Sportzentrum
Table Tennis Icon.png
Table Tennis
12:00 - Unified Doubles

Location: Table 1 at Eisporthalle Charlottenburg
tennis icon.png
Tennis
14:00 - Level 5 Singles
15:45 - Level 5 Unified Mixed Doubles
16:05 - Unified Doubles

Location: SC Brandenburg
Triathlon Icon.png
Triathlon
11:45 - Relay
11:55 - Singles

Location: Course at Olympiapark