Countdown to the Games
0 DAYS
0 HRS
0 MINS
0 SECS
19-24 June 2022
Awards Schedule

Please Note: The awards schedule is subject to change based on event timelines. For the most up-to-date awards information please see the official National Games Berlin 2022 mobile app.

Golf

Start Time Event Division Award Venue Location
11:00 All Levels DIV03,DIV05,DIV04,DIV01,DIV02 Bad Saarow 9-Hole

Kayaking

Start Time Event Division Award Venue Location
17:00 200m Single Touring Kayak Regattastrecke Grünau (Kayaking) Course

Roller Skating

Start Time Event Division Award Venue Location
15:15 30m Straight Line Eissporthalle Charl. (Roller Skating) Rink
15:21 500m Race Eissporthalle Charl. (Roller Skating) Rink
15:59 2x100m Relay Eissporthalle Charl. (Roller Skating) Rink

Athletics

Start Time Event Division Award Venue Location
09:15 200m Race Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
09:59 200m Race Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
10:50 50m Wheelchair Race Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
11:19 50m Wheelchair Race Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
14:15 Standing Long Jump Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
15:30 Standing Long Jump Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
18:15 Softball Throw (200g) Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
18:45 Softball Throw (200g) Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
20:00 5000m Race Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
21:00 10000m Race Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage

Swimming

Start Time Event Division Award Venue Location
10:10 4x50m Unfied Freestyle Relay Schwimm- und Sprunghalle im Europasportpark Swimming Award Stage
10:27 200m Medley Schwimm- und Sprunghalle im Europasportpark Swimming Award Stage
10:40 25m Freestlye Schwimm- und Sprunghalle im Europasportpark Swimming Award Stage
14:00 50m Backstroke Schwimm- und Sprunghalle im Europasportpark Swimming Award Stage
14:33 100m Breaststroke Schwimm- und Sprunghalle im Europasportpark Swimming Award Stage
15:02 200m Freestlye Schwimm- und Sprunghalle im Europasportpark Swimming Award Stage
15:31 25m Backstroke Schwimm- und Sprunghalle im Europasportpark Swimming Award Stage
16:05 50m Butterfly Schwimm- und Sprunghalle im Europasportpark Swimming Award Stage
16:18 100m Freestlye Schwimm- und Sprunghalle im Europasportpark Swimming Award Stage
17:45 400m Freestlye Schwimm- und Sprunghalle im Europasportpark Swimming Award Stage

Kayaking

Start Time Event Division Award Venue Location
11:00 K1 Tour Regattastrecke Grünau FOP
15:10 K1 female prof. Regattastrecke Grünau FOP
15:17 K1 male prof. Regattastrecke Grünau FOP
16:55 K2 female Tour Regattastrecke Grünau FOP
17:03 Relays Regattastrecke Grünau FOP

Cycling

Start Time Event Division Award Venue Location
12:45 5k Time Trial Straße des 17. Juni FOP
16:15 1k Time Trial Straße des 17. Juni FOP

Open Water Swimming

Start Time Event Division Award Venue Location
14:15 1000m Race Regattastrecke Grünau (Open Water Swim) Course

Roller Skating

Start Time Event Division Award Venue Location
14:50 1000m Race Eissporthalle Charl. (Roller Skating) Rink
15:05 4x100m Relay Eissporthalle Charl. (Roller Skating) Rink

Judo

Start Time Event Division Award Venue Location
16:00 Level 1 Unified Kata Messe (Judo) Tatami 1

Swimming

Start Time Event Division Award Venue Location
10:00 25m Breaststroke Schwimm- und Sprunghalle im Europasportpark Swimming Award Stage
10:41 4x50m Freestyle Relay Schwimm- und Sprunghalle im Europasportpark Swimming Award Stage
13:50 100m Backstroke Schwimm- und Sprunghalle im Europasportpark Swimming Award Stage
14:03 200m Breaststroke Schwimm- und Sprunghalle im Europasportpark Swimming Award Stage
14:20 25m Butterfly Schwimm- und Sprunghalle im Europasportpark Swimming Award Stage
14:25 50m Breaststroke Schwimm- und Sprunghalle im Europasportpark Swimming Award Stage
15:30 200m Backstroke Schwimm- und Sprunghalle im Europasportpark Swimming Award Stage
15:35 100m Medley Schwimm- und Sprunghalle im Europasportpark Swimming Award Stage
15:40 4x50m Freestyle Relay Schwimm- und Sprunghalle im Europasportpark Swimming Award Stage
17:10 4x50m Medley Relay Schwimm- und Sprunghalle im Europasportpark Swimming Award Stage

Kayaking

Start Time Event Division Award Venue Location
10:07 K2 Uni Regattastrecke Grünau FOP
15:15 K2 Tour Regattastrecke Grünau FOP
15:47 C4 Uni Regattastrecke Grünau FOP

Athletics

Start Time Event Division Award Venue Location
10:15 4x50m Pendulum Relay Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
10:24 100m Race Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
11:50 Mini Javelin Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
11:55 Mini Javelin Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
12:40 100m Wheelchair Race Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
13:45 Mini Javelin Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
14:45 Long Jump (With Drop Zone) Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
15:42 Mini Javelin Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
16:11 Long Jump (Of a bar) Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
16:24 4x400m Unified Relay Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
17:05 50m Wheelchair Race Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
17:14 4x400m Unified Relay Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
17:27 Pentathlon Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
17:36 75m Race Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
17:45 75m Race Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
17:58 1500m Race Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
18:07 1500m Race Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
18:49 Shot Put Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage

Table Tennis

Start Time Event Division Award Venue Location
11:30 Singles Eissporthalle Charl. (Table Tennis) Table 1

Cycling

Start Time Event Division Award Venue Location
12:00 25k Road Race DIV11,DIV10,DIV09 Straße des 17. Juni FOP
12:18 500m Time Trial Straße des 17. Juni FOP
17:30 5k Time Trial Straße des 17. Juni FOP
18:30 10k Unified Road Race Straße des 17. Juni FOP

Badminton

Start Time Event Division Award Venue Location
13:00 Doubles DIV17,DIV16 Messe (Badminton) Badminton Court 5
16:45 Unified Doubles Messe (Badminton) Badminton Court 1

Bowling

Start Time Event Division Award Venue Location
13:00 Singles Bowling World FOP

Open Water Swimming

Start Time Event Division Award Venue Location
13:45 500m Race Regattastrecke Grünau (Open Water Swim) Course

Roller Skating

Start Time Event Division Award Venue Location
14:50 30m Slalom Eissporthalle Charl. (Roller Skating) Rink
14:58 2x200m Relay Eissporthalle Charl. (Roller Skating) Rink

Powerlifting

Start Time Event Division Award Venue Location
15:00 All Events Velodrom Platform

Judo

Start Time Event Division Award Venue Location
16:00 All Levels Messe (Judo) Tatami 1

Athletics

Start Time Event Division Award Venue Location
10:00 Shot Put Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
10:25 Long Jump (With Drop Zone) Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
11:50 800m Race Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
12:11 Long Jump (Of a bar) Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
13:05 4x100m Unified Relay Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
13:18 4x100m Relay Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
14:05 4x400m Unified Relay Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage
14:20 4x400m Relay Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage

Bocce

Start Time Event Division Award Venue Location
11:00 Singles Rudolf-Harbig-Halle FOP
14:00 Singles Rudolf-Harbig-Halle FOP
17:00 Unified Doubles Rudolf-Harbig-Halle FOP

Table Tennis

Start Time Event Division Award Venue Location
11:30 Singles Eissporthalle Charl. (Table Tennis) Table 1

Cycling

Start Time Event Division Award Venue Location
11:30 15k Road Race Straße des 17. Juni FOP
16:00 2k Time Trial Straße des 17. Juni FOP
17:00 10k Unified Road Race Straße des 17. Juni FOP

Bowling

Start Time Event Division Award Venue Location
13:00 Mixed Doubles Bowling World FOP
13:20 Mixed Doubles Bowling World FOP
13:40 Unified Doubles Bowling World FOP
13:50 Unified Doubles Bowling World FOP
14:00 Mixed Team Bowling World FOP

Roller Skating

Start Time Event Division Award Venue Location
14:50 300m Race Eissporthalle Charl. (Roller Skating) Rink

Open Water Swimming

Start Time Event Division Award Venue Location
15:15 1500m Unified Race Regattastrecke Grünau (Open Water Swim) Course
15:40 1500m Unified Race Regattastrecke Grünau (Open Water Swim) Course

Golf

Start Time Event Division Award Venue Location
15:30 All Levels Bad Saarow FOP

Beach Volleyball

Start Time Event Division Award Venue Location
15:30 Unified Mixed Competition Hanns-Braun-Stadion Athletics Award Stage

Football (7-a-side)

Start Time Event Division Award Venue Location
16:00 U21 7-a-side Male Competition Maifeld Football Field 1
16:20 7-a-side Female Competition Maifeld Football Field 1
17:00 7-a-side Unified Competition Maifeld Football Field 1

Badminton

Start Time Event Division Award Venue Location
16:45 Singles Messe (Badminton) Badminton Court 1

Equestrian/Vaulting

Start Time Event Division Award Venue Location
18:00 Unified Costum Riding Reitclub am Olympiapark FOP

Bocce

Start Time Event Division Award Venue Location
10:30 Team Rudolf-Harbig-Halle FOP
11:00 Singles Rudolf-Harbig-Halle FOP

Cycling

Start Time Event Division Award Venue Location
11:30 10k Unified Road Race Straße des 17. Juni FOP

Triathlon

Start Time Event Division Award Venue Location
11:45 Relay Olympiapark Course
11:55 Singles Olympiapark Course

Table Tennis

Start Time Event Division Award Venue Location
12:00 Unified Doubles Eissporthalle Charl. (Table Tennis) Table 1

Handball

Start Time Event Division Award Venue Location
12:22 Male/Mixed Competition Maifeld Football Field 1
13:20 Female Competition Horst-Korber-Sportzent. FOP
13:40 Unified Male/Mixed Competition Horst-Korber-Sportzent. FOP
14:20 Male/Mixed Competition Horst-Korber-Sportzent. FOP

Equestrian/Vaulting

Start Time Event Division Award Venue Location
12:30 Vaulting Reitclub am Olympiapark FOP

Tennis

Start Time Event Division Award Venue Location
14:00 Level 5 Singles SC Brandenburg e. V. FOP
15:45 Level 5 Unified Mixed Doubles SC Brandenburg e. V. FOP
16:05 Unified Doubles SC Brandenburg e. V. FOP

Basketball 5x5

Start Time Event Division Award Venue Location
14:30 Unified Male/Mixed Competition Messe (Basketball 5x5) Basketball Court 1
15:10 Male/Mixed Competition Messe (Basketball 5x5) Basketball Court 1